Časté dotazy


Výroba a automatické odepisování spotřebovaného materiálu


Dotaz:
Jak v ENTER pokladně řešit jednoduchou výrobu

Řešení:
Program umožňuje automaticky odepisovat ze skladu materiál použitý při výrobě výrobků.
Postup je následující:

1) Zadání spotřeby materiálu do ceníkových položek výrobků

Zadejte si do ceníku u výrobků kódy ceníkových položek použitého materiálu do údaje "Materiál". Kódy oddělte středníkem. Pokud je spotřeba nějakého materiálui různá od jedničky, tak zadejte ve tvaru množství * kód (např. 15;2*17;0,35*23 ... znamená: 1 ks položky s kódem15, 2 ks položky 17 a 0,35 množství položky 23).Program také obsahuje funkci pro jednoduché vytvoření položek výrobků do ceníku aniž byste si museli hledat předem kódy materiálu a takto je ručně zapisovat. Stačí do prázdné účtenky zadat jednotlivé položky materiálu v potřebním množství jako byste tento materiál chtěli prodat a pak použít funkci účtenky "Vytvořit výrobek z účtenky" (z lokální nabídky nad položkami účtenky). Ta otevře nový záznam v ceníku a automaticky vyplní použitý materiál do údaje "Materiál". Vy pak jen doplníte kód položky výrobku a ostatní údaje. Cena se spočítá jako součet prodejních cen materiálu. Tu samozřejmě zvýšíte podle vlastní potřeby. Pak smažte položky z účtenky.

2) Vlastní výroba

Program umožňuje dva způsoby využití:

a) Výrobky vyrábíte předem a pak prodáváte ze skladu - v okně ceníku otevřete lokální nabídku nad záznamem výrobku a použijete volbu "Vyrobit výrobek" (volba je aktivní jen u záznamů s vyplněným údajem Materiál). Zadáte počet kusů výrobku, který chcete naskladnit. Tím se vygenerují záznamy do pohybů skladu o výdeji potřebného materiálu a záznamy o naskladnění vyrobených výrobků. Pak výrobky prodáváte stejně jako ostatní ceníkové položky a při prodeji dochází k jejich odepisování ze skladu.

b) Výrobky vyrábíte přímo při prodeji. Např. prodáváte hranolky s kečupem a chcete sledovat přibližnou zásobu hranolek a kečupu v lednici. Materiál na výrobu položky "hranolky s kečupem" zadáte v ceníku u výrobku do údaje "Materiál". Nebudete však dopředu zadávat výrobu tak, jako v předchozím případě, ale ponecháte množství výrobku nula. Pak při prodeji výrobku (když je množství na skladě právě nula) automaticky dojde k jeho výrobě. Program při prodeji vygeneruje skladové pohyby na spotřebu materiálu a současně naskladní výrobek v potřebném množství a současně prodejem toto množství vydá, takže výsledný množstvé výrobku na skladě bude opět nula. Došlo tím ale k výdeji použitého materiálu.

Zpět na seznam řešení