Časté dotazy


FORM studio - síťová verze: Lze pro sdílení dat použít PC s Linuxem?


Dotaz:
Ano. Data můžete sdílet na PC s alternativními operačními systémy nebo na jiných zařízeních, určených pro sdílení dat.

Řešení:
FORM studio používá pro správu dat databázový systém klient/server - NexusDB. Pro sdílení dat je však třeba nainstalovat samostatný server, který bude zajišťovat přístup k datům v síti.

Server je určen pro systémy Windows, ale vlastní data můžete mít uložena na libovolném počítači v síti, s libovolným operačním systémem nebo na jiném zařízení pro sdílení dat.

Postup instalace je následující:
1) Nainstalujte FORM studio server na počítač s Windows, který budete používat jako aplikační server.

2) Na datovém serveru vytvořte adresář pro sdílená data. Pojmenovat jej můžete libovolně. Tento adresář musí být přístupný z aplikačního serveru. Do adresáře zkopírujte datové soubory, které leží v adresáři DATA.CZ v adresáři do kterého jste nainstalovali serverový program na aplikačním serveru.

3) Dále bude třeba:
- pozastavit službu FSserver207 service
- spustit soubor nxserver207.exe, který se nachází ve složce, kde je server nainstalovaný (obvykle C:/FORM studio server)
- upravit v části Aliases cestu ke sdíleným datům (alias s názvem FSDATACZ) a klepnout na tlačítko update

4) Potom doporučuji restartovat počítač, případně by mělo stačit ukončit Nxserver207 a znovu spustit pozastavenou službu.

Další postup je stejný jako při instalaci serveru na počítač s Windows. Jednotlivé stanice budou přistupovat k aplikačnímu serveru přes jeho IP adresu. Adresář s daty na datovém serveru nemusí být přístupný z jiných stanic, přístup k datům zprostředkovává FORM studio server.

Zpět na seznam řešení