Časté dotazy


Jak ověřit, že Stereo umožní odesílání EET i po výměně certifikátu v systému EET


Dotaz:
Ministerstvo financí upozorňuje na výměnu zabezpečovacího certifikátu. Jak si ověřit, že nedojde k problému?

Řešení:
Text informace MF je uveden na konci tohoto článku.

Programu Stereo se uvedená změna netýká, protože ke komunikaci využívá funkcí pro zabezpečení ve Windows.

U systémů Windows 8, 8.1 a 10 by problém neměl nastat, protože tyto systémy, pokud jsou aktualizované, by měly obsahovat cerifikát autority automaticky. U Windows 7 je ve většině isntalací obsažen také, jen výjimečně chybí.

Za máte certifikát nainstalovaný si můžete prověřit teď podle postupu níže nebo to zatím neřešit a počkat do 10.9.2018, kdy dojde ke změně v EET. Pokud by Vám pak odeslínání do EET nefungovalo, zavoláte nebo napíšete na naši technickou podporu a my vám s vyřešením pomůžeme.

Pokud si chcete stav teď ověřit, postupujte takto (viz obrázek níže):

1) Stiskněte ve Windows tlačítko Start, pak vyberte volbu Ovládací panely. Dále vyberte Síť a internet.
2) Zvolte Možnosti internetu
3) V záložkách dalaogu vyberte Obsah.
4) Stiskněte tlačítko Certifikáty.
5) V okně certifikátů vyberte Důvěryhodné kořenové certifikační autority.
6) Zkuste vyhledat v seznamu autoritu "DigiCert Global Root G2"Pokud tam certifikát je, tak je systém na změny připraven. Postup ověření můžete analogicky použít i ve Windows 8 a 10.

V případě, že tento certifikát nenajdete, nainstalujte je takto:
1) Stáhnete si certifikát autority DigiCert zde. Klepněte na odkaz "zde" pravým tlačítkem a zvolte volbu "Uložit odkaz jako".
2) Na stáhnutý soubor klepněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu "Nainstalovat certifikát" a nainstalujte jej.
(V průběhu postupu můžete dostat hlášení, že stažení souboru nebo instalace může ohrozit váš systém. Toto hlášení ignorujte.)

Pak zkontrolujte, že se cerifikát nainstalovat postupem uvedeným v úvodu tohoto článku.

Pokud s tím budete chtít pomoct, obraťte se na naši technickou podporu, jsme tu pro vás.


--- Text informačního e-mailu rozesílaného Finanční správou -------------------------------------------------------------------------------------------

Dobrý den,

dovolujeme si Vás informovat, že 10. 9. 2018 dojde mezi 7:30 až 8:00 hod. na příjmové straně systému EET k výměně SSL certifikátu, kterým je zabezpečeno spojení mezi pokladním zařízením a příjmovou stranou EET. Důvodem výměny certifikátu je ukončení činnosti certifikační autority GeoTrust (resp. všech certifikačních autorit firmy Symantec) a převod aktivit pod certifikační autoritu DigiCert.

Uvedená změna se netýká certifikátů pro evidenci tržeb (vydaných CA EET prostřednictvím webové aplikace Elektronická evidence tržeb na Daňovém portálu) sloužících k autentizaci datových zpráv.

Pro zajištění správné funkčnosti spojení pokladního zařízení s příjmovou stranou EET i po 10. 9. 2018 musí být v pokladních zařízeních podporován nový kořenový certifikát DigiCert Global Root G2 jako důvěryhodný. Pokud uvedený kořenový certifikát nebude podporován jako důvěryhodný (přestože je certifikační autorita DigiCert standardně podporována většinou operačních systémů a internetových prohlížečů), nemusí se pokladnímu zařízení po 10. 9. 2018 podařit navázat zabezpečené spojení s příjmovou stranou systému EET.

Máte-li pochybnosti, zda Vaše pokladní zařízení uznává certifikační autoritu DigiCert a je na změnu připraveno, doporučujeme, abyste se ujistili u svého dodavatele.

Technické podrobnosti k výměně certifikátu jsou zveřejněny na webu www.etrzby.cz v sekci Oznámení pro vývojáře.

Finanční správa ČR

Zpět na seznam řešení